Nie taki senior leniwy, jak go malują

Opublikowane przez Adamek Katarzyna w dniu

Nie taki Senior leniwy, jak go malują.

Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych realizuje projekt „Centrum Wspierania Seniorów”, którego celem jest aktywizacja osób starszych w obszarze wolontariatu. Poprzez projekt organizacja chciała zaangażować seniorów w niesienie pomocy innym seniorom. Zawsze mówi się o tym, by to młodzież udzielała się jako wolontariusze, a przecież młodym można być całe życie.

To właśnie pokazują uczestnicy projektu, którzy najpierw wzięli udział w zajęciach, podczas których poznawali metody opieki nad innym seniorem, poznawali sposoby na animację czasu wolnego dla osób starszych, mieli szansą, by poznać podstawy pierwszej pomocy, a także dowiedzieli się jak można działać lokalnie jako wolontariusz. Seniorzy mogli liczyć na inspirujące spotkania z wolontariuszami z Polskiego Czerwonego Krzyża, zajęcia pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty, interaktywne zajęcia gimnastykujące ich umysły czy merytoryczne warsztaty z psychologiem

Lokalne działania

Następnie nasi seniorzy wolontariusze, wspólnie z seniorami o ograniczonej samodzielności udali się do teatru, do kina, brali udział w warsztatach edukacyjnych warsztatach ekologicznych, jeździli na wycieczki i wiele, wiele, innych. Podczas tych zajęć mogli praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę oraz uzyskać pierwsze doświadczenia w obszarze wolontariatu.

Seniorzy urządzali sobie dni z kulturą, podczas których z naszą pomocą organizowali wyjścia do Teatru Nowego czy Teatru Muzycznego. Chcąc poczuć odrobinę emocji, wybierali się w weekendy do kina Charlie. Za potrzebą zgłębienia wiedzy o miejscu zamieszkania, udadzą się do Muzeum Miasta Łodzi. Ciekawi świata odwiedzili Centrum Nauki i Techniki EC1. Nie zabrakło też miejsca na edukacyjne warsztaty. Zainteresowani historią, mogli wziąć udział w warsztatach historycznych o secesji, podczas którego wyrabiali pamiątkowy magnes. Ci, którzy kochają przyrodę, wzięli udział w warsztatach z florystą. Natomiast osoby ceniący poczucie estetyki, tłumnie przybyli na zajęcia kosmetyczne. Nie obyło się też bez wyjść towarzyskich. Seniorzy spotykali się, by spacerować po Księżym Młynie, odwiedzili łódzkie Orientarium i udali się na wycieczkę do Ogrodu Zmysłów w Poddębicach.

To jednak nie koniec projektu. Przed nami kolejne wyjścia kulturalne, wyjścia towarzyskie i warsztaty edukacyjne. Efektem projektu będzie zwiększenie zaangażowania w lokalnym środowisku przez osoby powyżej 60 roku życia.

Poniżej relacja zdjęciowa ze spotkań w projekcie:
Więcej o projekcie przeczytać możecie:

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025

Zleceniodawca realizacji projektu:

Patronat medialny:

Partnerzy projektu:

 

Kategorie: Aktualności